Sale! High-performance, Wide-aperture 400mm f/2.8 Super-telephoto Lens, Exclusively for EOS R-series cameras.. Optically Identical to EF 400mm f/2.8L IS III USM lens; Minimum Focusing Distance of 8.20 ft. / 2.5 m.. Optical Image Stabilization with up to 5.5 Stop
Canon Canon RF400mm F2.8 L IS USM
| Brand | Canon |
|---|---|
| Model | Canon RF400mm F2.8 L IS USM |
| Part Number | 5053C002 |
| Part | 5053C002 |
| Type | Cap & Hood |
|---|---|
| Color | White |
| Diameter | 6.4 inches |
| Compatibility | Canon RF |
| Focus Type | Auto Focus |
| Focal Length | 400 mm |
| Aperture | 400 millimeters |
| Camera Mount | canon_rf |
| Filter thread (Diameter) | 52 millimeters |
| Autofocus | Auto Focus |
|---|
| Dimensions | 23.5 in x 15.9 in x 15.4 in |
|---|---|
| Weight | 15.50 lb |
| First Listed on Newegg | September 15, 2021 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.