Sale! Opteka Fixed Length Lens Manual FocusOpteka OPTM1228FModelBrand OptekaModel OPTM1228FPart Compact ILC LensesDetailsType Fixed Length LensColor BlackDiameter 72mmCompatibility Micro Four Thirds SystemFocus Type Manual FocusFocal Length 12 mmAperture Maximum
Opteka OPTM1228F
| Brand | Opteka |
|---|---|
| Model | OPTM1228F |
| Part | Compact ILC Lenses |
| Type | Fixed Length Lens |
|---|---|
| Color | Black |
| Diameter | 72mm |
| Compatibility | Micro Four Thirds System |
| Focus Type | Manual Focus |
| Focal Length | 12 mm |
| Aperture | Maximum: f/2.8 Minimum: f/22 |
| Camera Mount | Fujifilm X mount |
| Minimum Focus Distance | 3.9 in. |
| Lens Construction | 12 elements in 10 groups |
| Filter thread (Diameter) | 72 mm |
| Specifications | Clickless aperture control ring enables smooth adjustments during shooting — Great for architectural, interior, and landscape photography |
| Autofocus | No |
|---|---|
| Features | 9-blade aperture diaphragm delivers beautiful, soft backgrounds — 3.9-inch (9.9cm) minimum focusing distance |
| Weight | 13.4 oz |
|---|
| First Listed on Newegg | May 06, 2018 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.