Sale! Opteka Fixed Length Lens Manual FocusOpteka OPTM2828SModelBrand OptekaModel OPTM2828SPart Compact ILC LensesDetailsType Fixed Length LensColor BlackDiameter 49mmCompatibility SonyFocus Type Manual FocusFocal Length 28 mmAperture Maximum: f/2.8 Minimum: f/2
Opteka OPTM2828S
| Brand | Opteka |
|---|---|
| Model | OPTM2828S |
| Part | Compact ILC Lenses |
| Type | Fixed Length Lens |
|---|---|
| Color | Black |
| Diameter | 49mm |
| Compatibility | Sony |
| Focus Type | Manual Focus |
| Focal Length | 28 mm |
| Aperture | Maximum: f/2.8 Minimum: f/22 |
| Camera Mount | Sony (E mount for NEX) |
| Lens Construction | 6 elements in 5 groups |
| Filter thread (Diameter) | 49 mm |
| Specifications | COMPATIBILITY Can be used on all Sony E mount APS-C format mirrorless digital cameras including a6500, a6300, a6000, a5100, a5000, a3000, NEX-6, NEX-5N, NEX-5T, NEX-5R, NEX-5, NEX-3N, NEX-3, NEX-F3 and NEX-C3. |
| Image Stabilization | No |
|---|---|
| Autofocus | No |
| Features | BEAUTIFUL BOKEH Boke is one of the most popular subjects in photography. A 9-blade aperture diaphragm delivers beautiful, soft backgrounds which makes photographs visually appealing, forcing us to focus our attention on a particular area of the image. |
| Dimensions | 2 x 1.5 x 2 in. |
|---|---|
| Weight | 4.8 oz. |
| First Listed on Newegg | March 06, 2018 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.