Sale! Opteka Fixed Length Lens Manual FocusOpteka OPTM5020FModelBrand OptekaModel OPTM5020FPart Compact ILC LensesDetailsType Fixed Length LensColor BlackDiameter 49mmCompatibility Micro Four Thirds SystemFocus Type Manual FocusFocal Length 50 mmCamera Mount Fuj
Opteka OPTM5020F
| Brand | Opteka |
|---|---|
| Model | OPTM5020F |
| Part | Compact ILC Lenses |
| Type | Fixed Length Lens |
|---|---|
| Color | Black |
| Diameter | 49mm |
| Compatibility | Micro Four Thirds System |
| Focus Type | Manual Focus |
| Focal Length | 50 mm |
| Camera Mount | Fujifilm X mount |
| Lens Construction | 6 elements in 5 groups |
| Filter thread (Diameter) | 49 mm |
| Specifications | COMPATIBILITY Can be used on all Fujifilm X series mirrorless digital cameras including X-Pro2, X-Pro1, X-T2, X-T1, X-T20, X-T10, X-E3, X-E2S, E-E2, X-E1, X-A3, X-A2, X-A1, X-A10 and X-M1. |
| Image Stabilization | No |
|---|---|
| Autofocus | No |
| Features | BEAUTIFUL BOKEH Boke is one of the most popular subjects in photography. A 9-blade aperture diaphragm delivers beautiful, soft backgrounds which makes photographs visually appealing, forcing us to focus our attention on a particular area of the image. |
| Dimensions | 2.25 x 1.7 x 2.25 in. |
|---|---|
| Weight | 6.8 oz. |
| First Listed on Newegg | February 07, 2019 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.