Sale! Rokinon 12mm f/2.0 Ultra Wide AngleModelBrand RokinonModel 12mm f/2.0 Ultra Wide AnglePart Compact ILC LensesDetailsType Wide Angle LensColor BlackDiameter 67 mmCompatibility SonyFocal Length 12 mmCamera Mount Sony (E mount for NEX)Filter thread (Diameter)
Rokinon 12mm f/2.0 Ultra Wide Angle
| Brand | Rokinon |
|---|---|
| Model | 12mm f/2.0 Ultra Wide Angle |
| Part | Compact ILC Lenses |
| Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Color | Black |
| Diameter | 67 mm |
| Compatibility | Sony |
| Focal Length | 12 mm |
| Camera Mount | Sony (E mount for NEX) |
| Filter thread (Diameter) | 67 mm |
| Specifications | Utilizes 12 High Precision Glass Lens Elements Including 1 Hybrid Aspherical (H-ASP) + 1 Aspherical (AS) + 1 Low-Dispersion (ED) High Precision Glass Lens Elements For Superior Image Quality |
| Features | Nano Coating System (NCS) For Increased Light Transmission and Reduced Internal Reflections |
|---|
| Weight | 1.13 |
|---|
| First Listed on Newegg | April 21, 2022 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.