Sale! Wide angle focal length equivalent to 24mm in the 35mm formatFast f/2.0 maximum aperture for effective low light shooting and shallow depth of fieldAspherical and Extra-low Dispersion lens elements reduce aberrationsUMC lens coating allows even light trans
Rokinon 16MAF-N
| Brand | Rokinon |
|---|---|
| Model | 16MAF-N |
| Part | SLR Lenses |
| Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Color | Black |
| Diameter | 77 mm |
| Compatibility | Nikon |
| Focal Length | 16 mm |
| Camera Mount | Nikon F |
| Filter thread (Diameter) | 77 mm |
| Specifications | Includes petal lens hood, lens pouch, front and rear lens caps |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Features | Super multi-layer coating to reduce flares and ghost images |
| Weight | 1.94 |
|---|
| First Listed on Newegg | April 21, 2022 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.