Sale! Rokinon RK35MCModelBrand RokinonModel RK35MCPart SLR LensesDetailsType Wide Angle LensColor BlackDiameter 77 mmCompatibility Canon Digital SLR CamerasFocus Type Manual FocusFocal Length 35 mmAperture Maximum: f/1.4 Minimum: f/22Camera Mount Canon EFAngle o
Rokinon RK35MC
| Brand | Rokinon |
|---|---|
| Model | RK35MC |
| Part | SLR Lenses |
| Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Color | Black |
| Diameter | 77 mm |
| Compatibility | Canon Digital SLR Cameras |
| Focus Type | Manual Focus |
| Focal Length | 35 mm |
| Aperture | Maximum: f/1.4 Minimum: f/22 |
| Camera Mount | Canon EF |
| Angle of View | 63.1 degrees |
| Minimum Focus Distance | 1′ |
| Lens Construction | 12 elements in 10 groups |
| Filter thread (Diameter) | 77 mm |
| Features | Mounts directly to your Canon DSLR camera
Compact and lightweight Aspherical type lens provides clear and sharp images Ideal use as a portrait lens Includes a lens cap, lens case |
|---|
| Dimensions | Length: 3.30″ Maximum Diameter: 3.26″ |
|---|---|
| Weight | 2.38 |
| First Listed on Newegg | April 21, 2022 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.