Sale! Rokinon Series II 8mm f/2.8 FisheyeModelBrand RokinonModel Series II 8mm f/2.8 FisheyePart Compact ILC LensesDetailsType Wide Angle LensColor BlackCompatibility N/AFocal Length 8 mmAperture Maximum: f/2 Minimum: f/22Camera Mount Fujifilm X mountFilter thre
Rokinon Series II 8mm f/2.8 Fisheye
| Brand | Rokinon |
|---|---|
| Model | Series II 8mm f/2.8 Fisheye |
| Part | Compact ILC Lenses |
| Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Color | Black |
| Compatibility | N/A |
| Focal Length | 8 mm |
| Aperture | Maximum: f/2 Minimum: f/22 |
| Camera Mount | Fujifilm X mount |
| Filter thread (Diameter) | 67 mm |
| Specifications | Minimum focusing distance of only 12 inches (0.3m) |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Features | Features built-in petal type hood |
| Weight | 0.15 |
|---|
| First Listed on Newegg | April 21, 2022 |
|---|
$25
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.